Merhabalar,

Bu yazımızda Fortigate güvenlik duvarında başlangıç seviyesi için web arayüzün (GUI) kullanımı ve menüler hakkında kısa bilgiler verilecektir.

Web Tarayıcısı Kullanarak Bağlanma

Mozilla Firefox veya Google Chrome gibi bir web tarayıcısı kullanarak GUI’ye bağlanabilirsiniz. Ayrıca bağlanılacak arayüzün hem HTTPS üzerinden ve/veya hem HTTPS hem de HTTP üzerinden yönetim erişimine izin verecek şekilde yapılandırılması gerekir. Varsayılan olarak, 192.168.1.99 IP adresiyle HTTPS erişimine izin veren bir arabirim zaten ayarlanmıştır.

https://192.168.1.99 adresine gidin ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yönetici hesabının şifresini değiştirmediyseniz, varsayılan kullanıcı adını, yani “admin”‘i kullanın ve şifre alanını boş bırakın.

Fortigate Network GUI

Interface ayarlarına çift tıklayarak ne tür erişim bilgilerine izin verileceği buradan seçilebilir.

Fortigate mgmt Interface ayarları

GUI’ye erişmek için farklı bir Interface kullanmak istiyorsanız eğer:
Öncelikle “Network> Interface” ayarlarına gidin ve erişim için kullanmak istediğiniz arayüzü düzenleyin.

Verdiğiniz IP adresini not edin.
“Administrative Access” yanında HTTPS’yi ve istediğiniz diğer protokolleri seçin. Tamam’ı tıklayın. İstediğiniz protokolü kullanarak(HTTP, HTTPS, SSH vb.) IP adresine gidin.

Fortigate Menüleri

Fortigate GUI, çoğu FortiOS özelliği için yapılandırma seçeneklerine erişim sağlayan sol tarafta bulunan ana menüleri içerir, bu ana menülerin açıklaması aşağıdaki gibidir:

Menü Adıİşlevi
DashboardÖnemli sistem bilgilerini görüntüleyen ve bazı sistem seçeneklerini yapılandırmanıza izin veren çeşitli widget’ları da barındıran menüdür.
Security FabricFortinet Security Fabric’in menüsü ile fiziksel topolojiye, mantıksal topolojiye, dış kaynak erişimi, otomasyın gibi ayarların olduğu menüdür.
FortiViewAğ trafiğine ilişkin bilgi veren, hangi kullanıcıların en fazla trafik oluşturduğunu, ne tür bir trafik olduğunu, trafik oluştuğunda ve trafiğin ağa ne tür bir tehdit oluşturabileceğini gösteren gösterge panoları ve anlık logları izlememizi sağlayan menüdür.
NetworkFortinet Interface ayarlarını ve yönlendirme(routing) seçeneklerini yapılandırma da dahil olmak üzere içeren menüdür.
SystemYöneticiler, FortiGuard, HA, ve sertifikalar gibi birçok sistemsel ayarlarını yapılandırdığımız menüdür.
Policy&ObjectsGüvenlik duvarı policylerini, kurallarını, protokol seçeneklerini ve zamanlamalar, güvenlik duvarı adresleri ve trafik şekillendiricileri dahil olmak üzere birçok kuralı yapılandırdığımız menüdür.
Security ProfilesFortiGate’in Antivirüs, Web Filtresi ve Uygulama Kontrolü gibi güvenlik özelliklerini yapılandırdığımız menüdür.
VPNIPsec ve SSL VPN’ler için seçenekleri yapılandırdığımız menüdür.
User&DeviceHarici kimlik doğrulama ve Single-Sign-On(SSO) dahil kullanıcı hesaplarını, grupları ve kimlik doğrulama yöntemlerini yapılandırdığımız menüdür.
WiFi & Switch ControllerFortinet Switch ve Wi-Fi Access Pointleri yönetmek için menüdür.
Log & ReportLogları, alarm emaillerini ve raporlar gibi birçok kayıtları inceleyebildiğimiz menüdür.
MonitorRouting Monitörü, IPsec ve SSL için VPN monitörleri, DHCP ile ilgili monitörler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli monitörleri görüntüleyebildiğimiz menüdür.
Menüler ve işlevleri
Fortigate menü

Bazı menüler GUI’de gözükmeyebilir bu menü maddelerini “System > Feature” altında ilgili özellikleri aktif ederek görebilirsiniz.

Fortigate feature visibility

https://docs.fortinet.com/document/fortigate/6.2.4/cookbook/130914/using-the-gui