Merhabalar,

Bu yazımızda Enterasys Switchlerde genel olarak kullanabileceğimiz ve sistem hakkında bize bilgi verebilecek komutları inceleyeceğiz.

Bu kapsamda ele alacağımız ilk komut show system komutudur. Bu komut ile sistem hakkında genel bilgi alabiliriz.

Enterasys show system

Bu kapsamda başka bir komut show version komutudur. Bu komut ile Enterasys switchimize ait versiyon ve firmware bilgilerini öğrenebiliriz.

Enterasys show version

Bu kapsamda başka bir komut show system hardware komutudur. Bu komut ile Enterasys switchimize dair seri numarasından fan sayısı ve durumuna kadar birçok donanımsal özelliği öğrenebiliriz.

Enterasys show system hardware

Bu kapsamda başka bir komut show time komutudur. Bu komut ile anlık zaman hakkında bilgi alabilirsiniz.

Enterasys show time

Bu kapsamda başka bir komut show system utilization komutudur. Bu komut ile donanımsal olarak birçok bilgiye erişebiliriz. Ayrıca slot numarası belirterek sadece o slotla ilgili bilgilere ulaşabiliriz.

Enterasys show system utilization

Bu kapsamda başka bir komut show system utilization cpu komutudur. Bu komut ile özel olarak sadece işlemci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Enterasys show system utilization cpu

Bu kapsamda başka bir komut show system utilization process komutudur. Bu komut ile özel olarak mevcut işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Enterasys show system utilization process

Bu kapsamda başka bir komut show system utilization storage komutudur. Bu komut ile özel olarak switch içindeki depolama alanı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Enterasys show system utilization storage

Bu kapsamda başka bir komut show logging komutudur. Bu komut ile Enterasys switchimizedeki logları ve olayları görebiliriz.

Enterasys show logging