Merhabalar,

Bu yazımızda Fortinet ürünlerinde donanımsal olarak özel bir test olan ve ciddi arıza durumlarında istenen HQIP – Hardware Quick Inspection test adımları ile ilgili bilgi verilecektir.

Öncelikle HQIP test nedir?

HQIP test ileri seviye bir donanım testidir ve özel bir hazırlık gerektirmektedir. HQIP test ile CPU, Bellek, Kompakt Flash, Sabit Disk ve PCI aygıtları (NIC / ASIC) gibi bir dizi donanım öğesinde testler yapabilir, ayrıca bileşen döngü testi, fabrika varsayılan geri yüklemesi ve sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmek gibi eylemleri gerçekleştirebilirsiniz

Bu testte en yaygın donanım problemleri için testler yapılmasına rağmen tüm donanım arızalarını tespitini garanti etmez.

  1. Öncelikle HQIP test için özel bir imaj indirmemiz gerekmektedir. Bu imajın indirilmesi için  https://support.fortinet.com/ sitesine ürününüzün kayıtlı olduğu hesap ile girmeli ve orada ürünün seri numarası girilerek HQIP imajını indirmelisiniz.
Download
HQIP Test indirme sayfası

2. Sonra ise test yapacağımız cihaza Serial bağlanti konsol bağlantısı yapmamız gerekmektedir. Seri konsol bağlantı yaparken aşağıdaki ayarları kullanabiliriz:

Fortigate Seri konsol bağlantı ayarları

3. Eğer portların da kontrol edilmesi isteniyorsa aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde portlar birbirine bağlanacak şekilde kablolama yapılabilir.

HQIP Test Kalolama

4. Bağlantı yaptıktan sonra cihazı yeniden başlatıp ekranda “press any key to display configuration” yazısı çıkınca klavyeden herhangi bir tuşa basıp aşağıdaki kurulum ekranın geçmeliyiz.

Fortigate başlangıç ekranı

5. Bu karşımıza çıkan yapılandırma menüsünden [G] ye basarak TFTP ayarlarının istendiği menüye geçebiliriz. İlgili bilgileri ekrana girerek:

    Enter TFTP server address [192.168.1.168]: 
    Enter local address [192.168.1.188]:
    Enter File Name [image.out]:

Ayarları yapılarak TFTP Sunucu ile iletişim hazır hale getirilir. (TFTP server kurulumu ve yapılandırması için https://mesutkaraca.com/tftpd32-server-yuklenmesi-ve-kullanimi/)

6. Gerekli TFTP ayarları yapılıp imaj yüklendikten sonra ise aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir. D veya B seçeneği seçilerek işleme devam edilir (Yüklenecek imajı D, default, B backup olarak ayarlamaya yarar).

Save as Default firmware/Backup firmware/Run image without
saving:[D/B/R]?

7. İmaj yüklenip işlemler bittikten sonra cihaz yeniden başlar ve aşağıdaki gibi bir CLI ekranı ile karşılaşırız.

Şekilde de görüldüğü üzere FORTITEST/FG3K56C3A1380262 ~# şeklinde bir CLI ekranı gelir.

8. Bu ekrana diag hqip start komutunu girerek testi başlatabiliriz. Test detaylı bir şekilde birçok donanımı kapsamaktadır. Testin sonucunda rapor olarak aşağıdaki gibi ekran karşımıza gelmektedir.

HQIP Test Sonuçları

Konu ile ilgili detaylı makaleyi linklerden bulabilirsiniz.

https://kb.fortinet.com/kb/documentLink.do?externalID=FD34745

https://kb.fortinet.com/kb/viewAttachment.do?attachID=Running%20an%20HQIP%20test.pdf&documentID=FD34745